A.B.D

Çin’in “ABD’deki Sincanlı göçmenler”konulu çevrim içi sohbet toplantısına tek Uygur bile katılmadı.

31,Ocak Çin’in dış işleri bakanlığı ve kamu güvenlik bakanlığı desteğiyle düzenlenen ABD’deki Sincanlı göçmenler ve öğrenciler” konulu çevrim içi sohbet toplantısı başarısIzlıkla sonuçlandı. 

Doğu Türkistan’daki politikalarını övmek ve propaganda yapma amacıyla düzenlenen bu toplantıya tek Uygur bile katılım sağlamadı. 

Çin propagandası artık işe yaramıyor 

Ajansımızın araştırmasına göre ABD’de yaşayan Uygurlar ve Uygur öğrencilerden kimse bu toplantıya katılamadı yada çevrim içi Çini savunmadı.

Toplantıya Urumçi’den Uygurlar, çinli memurlar, dansçılar ve dinî kişilerden Abdurekip’in katıldığı görünüyor. Fakat ABD’den Çin büyükelçiliği çalışanları harcında az sayıda çinliler katılmıştır. Buna rağmen Çin kendi medyalarında toplantıya ABD’de yaşayan çok Uygurun katılım sağladığını ve Doğu Türkistan’daki gelişmelerden sevindiği hakkında haber yaptı. 

 

Çin toplantısında ABD’de yaşayan Doğu Türkistanlı göçmenler ve öğrencilerin Çin ile ABD arasında karşılıklı anlayışın artırılmasına katkıda bulunmaya, Çin ve Doğu Türkistan’ın hikayelerini daha fazla ABD’li vatandaşlara aktararak Çin propagandası yapmaya teşvik etti. 

 

Kaynak: ختتاي دائىرلىرى «ئامېرىكىدىكى شنجاڭلىق مۇھاجىرلار تور سۆھبەت يېغىنى»غا ئۇيغۇرلارنى قاتناشتۇرالمىغان. - ئۇيغۇرئاگېنىتلىقى Uyghur Times Agency

Popular Post