spor

Gelecek Partisinden iktidara Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot etme çağrısı

Hazırlayan ; Habibulla izchi
Uygurlar’ın küresel boykot çağrısının ardından ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada 'diplomatik boykot' uygulama kararı aldıklarını duyurmuştu.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, iktidara Uygurları asimile etmek için toplama kamplarına dolduran Çin'in Pekin'de düzenlediği kış olimpiyatlarını boykot etme çağrısında bulundu.

Milyonlarca Doğu Türkistanlıyı işkence kamplarına kapatan Çin, bir yandan kültürel soykırımı sürdürürken diğer yandan Pekin’de Kış Olimpiyatları’na hazırlanıyor.Bu nedenle diasporadaki Uygurlar’ın küresel boykot çağrısının ardından ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada 'diplomatik boykot' uygulama kararı aldıklarını duyurmuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı sayın Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından "Pekin Kış Olimpiyatları neden boykot edilmeli?" başlıklı bir video paylaşarak iktidara Çin'deki oyunları boykot etme çağrısında bulundu

Davutoğlu şu açıklamalarda bulundu:

"Doğu Türkistan'da insanlık suçu işleniyor"

"Doğu Türkistan'da son yıllarda yaşanan zulüm hepimizin yüreklerini dağlıyor. Çin, dünyanın gözü önünde toplama kampları tertip ederek güzel Türkçemizi ve dini ibadetleri yasaklayarak evlere kardeş aile pröjesi altında yabancılar yerleştirerek açık bir şekilde Uygur kardeşlerimizin kültürel, dini, manevi kimliklerine ve onurlarına saldırıda bulunuyor. Doğu Türkistan'da insanlık suçu işleniyor. Bu insanlık suçu işlenirken Ankara gibi kimliğimizin ve bütün değerlerimizin evrensel başkentinde Çin'e yönelik tek bir uyarı mahiyetinde bir açıklamanın yapılmamış olması bugünkü iktidarın en büyük yüz kızartıcı suçudur, ihmalidir."

"İktidar kış olimpiyatlarını boykot etmelidir"

"Bugün iktidara bir çağrıda daha bulunuyoruz. Birçok ülke aralarında ABD, Avustralya ve Kanada'nın olduğu birçok ülke Çin'deki Kış Olimpiyatları'nı boykot etme kararı aldı. İktidar bari bu kez dilimizin, maneviyatımızın merkezi olan Doğu Türkistan'daki zulme karşı tepkisini dile getircek şekilde kış olimpiyatlarını boykot etmelidir. Doğu Türkistanlı kardeşlerime sesleniyorum: Herkes sizi unutsa biz asla unutmayacağız. Ve Ankara'daki yürekleri, vicdanları bu zülme karşı susmuş olan ve güya mazlumların temsilcisi olduğunu iddia eden iktidara da sesleniyorum. Artık yeter, bu zulme karşı sesinizi yükseltin. Millet sizin zulme karşı sesinizi yükseltmenizi bekliyor ve talep ediyor. Bunun da yolu olimpiyatları boykot etmektir."

 

 

Toplantıda açıklama yapan Gelcek Partisi sivil toplum ve halklarla ilişki başkanı Doçent. Dr Selçuk Özdağ konuşmasında iktidarıN Uygur meselesindeki tutumunu sert eleştirerek kendi twitter hesabında şunları paylaşıyor;

“Kimse Ankara’da milliyetçilik yapıp bu milliyetçiliği Moskova’da, Washington’da , Pekin’de unutmayacak. Türkiye’de herkese ayar veren Ve elinde “milliyetçilometre” taşıyan Bahçeli nerede?”

Evet soruyoruz; zulüm altında inleyen Uygurlu mazlumlar için neden tek bir söz edemiyor?

Popular Post